Wreszcie znalazłeś idealną partnerkę. Między wami jest niesamowita chemia i nie możecie się doczekać, kiedy znów ją zobaczycie. Ale zanim znów się spotkacie, jest jedna ważna rzecz, nad którą musisz popracować: Twoje umiejętności komunikacyjne.
I wiemy, co to oznacza dla większości osób czytających ten artykuł; tak, powinieneś popracować nad tym, aby stać się lepszym komunikatorem, aby prowadzić bardziej udane rozmowy ze swoją przyszłą ukochaną. W końcu, czyż większość związków nie zaczyna się od rozmowy?
Czym jest komunikacja i dlaczego warto nad nią pracować?
Komunikacja to proces wysyłania i odbierania informacji pomiędzy dwiema lub więcej osobami. Obejmuje ona każdą komunikację, która ma na celu wpłynięcie na określone zachowanie innej osoby. Ludzie są zwierzętami społecznymi i jako takie wykorzystują komunikację jako sposób na interakcję z innymi.

Komunikacja jest ważną umiejętnością dla każdego człowieka. Dzięki niej poznajemy świat, rozumiemy innych ludzi i nawiązujemy relacje. Na jakość komunikacji wpływa wiele czynników – od stanu emocjonalnego osoby komunikującej się po otoczenie, w którym się ona odbywa.
Mowa ciała i ton głosu
Mowa ciała stanowi ogromną część skutecznej komunikacji i jest szczególnie ważna w rozmowie na pierwszej randce. Nie tylko chcesz się upewnić, że odnosisz się do rozmówcy z szacunkiem i jesteś dla niego przyjazny, ale także chcesz pokazać, że masz odpowiednią mowę ciała i ton głosu.
Czy ciągle krzyżujesz ręce i nogi? Cały czas spoglądasz w dół na swój telefon? Czy nie patrzysz na swoją partnerkę, kiedy z nią rozmawiasz?
To wszystko są przykłady złej mowy ciała. I choć może Ci się wydawać, że to nic takiego, może to mieć znaczący wpływ na przebieg rozmowy z partnerem. Zła mowa ciała pokazuje drugiej osobie, że nie jesteś zainteresowany sytuacją lub nie czujesz się w niej komfortowo. Może to sprawić, że Twój rozmówca poczuje, że nie jest mile widziany lub że coś jest z nim nie tak.
6 umiejętności, dzięki którym staniesz się świetnym rozmówcą
Jeśli chodzi o komunikację, jest kilka umiejętności, nad którymi możesz popracować, a które sprawią, że staniesz się lepszym rozmówcą.

Umiejętności te pomogą ci stać się lepszym rozmówcą w każdym wieku, niezależnie od tego, czy jesteś nastolatkiem dopiero zaczynającym swoją przygodę ze światem, czy też seniorem zbliżającym się do emerytury.
1. Naucz się rozmawiać
Zanim staniesz się dobrym rozmówcą, musisz nauczyć się mówić. Mówienie jest umiejętnością, jak każda inna, i można ją doskonalić poprzez praktykę.
Jeśli nie będziesz mówić, nie masz szans na poprawę swoich umiejętności komunikacyjnych. Dlatego należy starać się jak najwięcej rozmawiać. Czy to w szkole, w pracy, czy z przyjaciółmi – rozmawiaj z ludźmi tak często, jak tylko możesz.
2. Cwicz płynność mówienia
Płynne mówienie nie oznacza mówienia bez przerwy, bez zatrzymywania oddechu, czy też mówienia na swój ulubiony temat. Oznacza to mówienie jasnymi i zwięzłymi zdaniami.
Aby Twoje zdania brzmiały naturalnie, tak jak byś je napisał, gdybyś miał je komuś opisać, powinieneś poświęcić trochę czasu na ćwiczenie płynności mówienia. Staraj się unikać mówienia: „Idę do sklepu po mleko”, gdy masz na myśli: „Idę do sklepu, żeby kupić mleko”.
3. Zrozum umiejętności miękkie, takie jak negocjacje i rozwiązywanie konfliktów
Umiejętności miękkie są ważne, gdy chodzi o znalezienie pracy i związku. Są one szczególnie ważne na pierwszej randce, ponieważ często kilka pierwszych rozmów, które z kimś przeprowadzasz, koncentruje się właśnie wokół tych tematów.
4. Naucz się skutecznie zadawać pytania
Kiedy próbujesz nauczyć się, jak skutecznie zadawać pytania, chcesz się upewnić, że zadajesz pytania odpowiedniego typu.

Nie chcesz sprawiać wrażenia, że jesteś wścibski lub że próbujesz dowiedzieć się zbyt wiele. Zamiast tego spróbuj zadawać pytania, które pomogą innym zapamiętać to, o czym rozmawialiście. Na przykład, „Co robisz dla przyjemności?” jest lepszym pytaniem niż „Co robisz dla zabawy?”.
5. Okazuj empatię i od razu dziękuj
Empatia to zdolność do zrozumienia, co czuje inna osoba lub dlaczego coś myśli lub robi. Ważne jest, aby okazać swojej rozmówczyni empatię nie tylko podczas randki, ale także wtedy, gdy się już nie spotkacie.
Spróbuj powiedzieć coś w stylu: „Przykro mi, że ci się to przytrafiło” lub „To musiało być dla ciebie niezręczne”, kiedy twoja partnerka mówi o konflikcie lub niezręcznej sytuacji.
6. Pokaż swoją pewność siebie i bądź asertywny
Są dwie ważne umiejętności, nad którymi musisz popracować, zanim pójdziesz na pierwszą randkę: okazanie wiary w siebie i asertywność w życiu randkowym. Pewność siebie to coś, nad czym można pracować i nie musi ona wynikać z prób zaimponowania innym tym, ile masz pieniędzy lub ile fajnych rzeczy w życiu.
Może wynikać ze sposobu ubierania się, muzyki, której słuchasz, i sposobu, w jaki do siebie mówisz. Bycie asertywnym oznacza, że mamy prawo mówić, co chcemy, a czego nie chcemy. Możesz być asertywny w stosunku do swojej randki, dając jej znać, kiedy randka się skończy i jak chciałbyś zakończyć ten wieczór.
Podsumowanie
Komunikacja jest ważną umiejętnością dla każdego człowieka. Na jakość komunikacji wpływa wiele czynników, od stanu emocjonalnego osoby komunikującej się po otoczenie, w którym się ona odbywa.
Mowa ciała jest bardzo ważnym elementem skutecznej komunikacji, szczególnie istotnym w rozmowie na pierwszej randce. Zła mowa ciała pokazuje drugiej osobie, że nie jesteś zainteresowany sytuacją lub nie czujesz się w niej komfortowo.
Jeśli chodzi o komunikację, istnieje kilka umiejętności, nad którymi możesz popracować, a które sprawią, że staniesz się lepszym rozmówcą.
Umiejętności te pomogą Ci stać się lepszym rozmówcą w każdym wieku, niezależnie od tego, czy jesteś nastolatkiem dopiero zaczynającym swoją przygodę ze światem, czy też seniorem zbliżającym się do emerytury.
Komunikacja to proces wysyłania i odbierania informacji między dwiema lub więcej osobami. Obejmuje każdą komunikację, która ma na celu wpłynięcie na określone zachowanie drugiej osoby. Komunikacja jest ważną umiejętnością dla każdego człowieka.
Na jakość komunikacji wpływa wiele czynników, począwszy od stanu emocjonalnego osoby komunikującej się, a skończywszy na otoczeniu, w którym odbywa się komunikacja.